Soru-Cevap

Pilates Nedir?
Zihin ve beden bütünlüğünü öngören denge, nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendiren, esneten ve özellikle karında derindeki kasların kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir.

Pilatesin diğer geleneksel çalışmalardan farkı nedir?
Pilates’in diğer egzersizlerden farkı yöntemi ve uygulama biçimidir. Pilates, zihni vücut hareketlerine, karın-sırt bölgesini geliştirmeye, vücut koordinasyonu kazanmaya odaklamaktadır.
Pilates’te tüm vücut çalıştırılmaktadır. Karın-sırt (core) bölgesini çalıştıran, omurganın dayanıklılığını arttırmaya ve eklemlerin hareket kabiliyetini geliştirmeye yönelik hareket zincirlerinden oluşur.
Özetlemek gerekirse Pilates core bölgesini geliştiren, kasların dayanıklılığını arttıran, vücut duruşunu düzelten mükemmel egzersizleri içerir.

Kifozum var. Pilates iyi gelir mi?
Pilates duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge gelişiminde, sakatlık rehabilitasyonunda etkili olarak kullanılabilmektedir.

Kemik erimem var. Pilates iyi gelir mi?
Kalıtsal ya da yaşa ve hormonel gelişmelere paralel olarak gelişen kemik erimesi özel muayene sonucu ortaya çıkar. Genelde her sene belli oranlarda artış gözlenen kemik erimesinde; çok özel hazırlanmış programlarla ilerlemenin önüne geçildiği hatta çok yeni ve özel vakalarda gerilemelere rastlanmıştır.

Dizimde problem var. Pilates yapabilir miyim?
Diz problemi yaşayan kişilerde pilates ile oldukça başarılı sonuçlar almamız mümkündür. Ayrıca pilates kalça, diz ve ayaklarda artroz, kireçlenme, deformasyon taban düşüklüğü, ağrı ve yorgunlukları önler ve tedavilerini destekler.

Pilatesi kimler Yapabilir?
Pilates egzersizleri her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemdir.

Pilates ile kilo verebilir miyim?
Hedef kilo vermekse pilatese ek olarak kardiyo egzersizleri de yapmamız gerekir.

Pilates sadece topla yapılan bir egzersiz midir?
Pilates; reformer, cadillac, chair, barrel gibi büyük ekipmanların yanı sıra mini ball, bant, çember ve büyük topun da dahil olduğu küçük ekipmanlarla da uygulanan bir egzersiz türüdür.

Hiç esnek değilim pilatesin bana faydası olurmu?
Pilates esneklik ve kas gelişimi ile vücudun hareket yeteneği ve duruşunu geliştirmektedir. Esneklik konusunda problem yaşayan kişilerin pilates ile bu sorunu çözmeleri mümkündür.

Bel boyun ve sırt ağrılarım var pilates iyi gelir mi?
Pilates ile bel ,boyun ve sırt kaslarını güçlendirerek bu bölgelerde oluşan ağrıları çok aza indirmek yada yok olmasını sağlamak mümkündür.

Ne sıklıkla pilates yapmalıyım?
İhtiyaç ve amaca yönelik olarak hafta en az 2 ya da 3 gün yapmak idealdir. 4 ya da 5 gün yapabilinirse mükemmeldir. Ancak egzersiz yapmak kadar vücudun verimli bir şekilde dinlenmesi de önemli bir unsurdur. Bu yüzden haftada en az 1 gününüzü dinlenmeye ayırmanızı öneririz.

Pilates yaparken ne giymeliyim?
Egzersiz sırasında beden hareketlerinizi kısıtlamayan, çok sıkı ya da çok bol olmayan kıyafetler tercih edebilirsiniz. Pilates ayakkabısız yapılan bir çalışmadır. Bu yüzden ister çıplak ayakla yapabilir istenirse çorap kullanabilirsiniz.

Pilatesin etkisini ne kadar sürede görürüm?
Etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstemektedir. Ama daha ilk derste farkındalığınızın arttığını, birkaç ders sonra bedeninizde değişiklikler olduğunu hissedersiniz.

Galeri