Diyetisyen İrem Çelik Tütüncü

SAĞLIKLI YAŞAM  ZOR DEĞİL

 

Sağlık bir bütündür, bedensel ve ruhsal iyiliğinizin bütünü. Bedensel ve ruhsal iyilik birbirini oldukça etkiler hatta birbirini besler de diyebiliriz, birinde bozulma oldu mu diğeri de yavaş yavaş bozulmaya başlar. Her birey sağlıklı yaşama ihtiyaç duyar ve buna sahip olabilmek için çaba göstermelidir. Bedensel sağlığımızı sürdürebilmek için yaşam kalitemizi arttırırız. Yaşam kalitemizi arttırmanın en iyi yolu da sağlıklı beslenmedir.

Günümüzde ‘ yeterli, dengeli ve sağlıklı  beslenme ilgili birçok yazı yazılmakta, çeşitli öneriler verilmekte ve özellikle zayıflama dönemine yönelik her sene belli besinlerin üzerinde durulmaktadır. Ancak beslenme önerileri tamamen kişiye özel olmalı, genel öneriler herkes için doğru kabul edilmemelidir. Size özel beslenme ile  gripten kansere kadar pek çok hastalıktan korunabilir, ailenizden miras,  genetik geçişli olabilecek kronik hastalıkların size uğramamasını sağlayabilir, sindirim sisteminizi düzenleyebilir, stresin vücudunuza vereceği zararı minimuma indirebilir, kilo kontrolünüzü elinizde tutar ve gün boyu enerjik ve zinde hissedebilirsiniz.

Doktorlar, diyetisyenler, egzersiz uzmanları ve psikologlar bireylerin sağlıklarını sürdürebilmeleri için birlikte multidisipliner bi çalışma yürütmelidir. Bireyin sağlığına kavuşmasında hepsinin ayrı rolü vardır. Doktorlar, egzersiz uzmanları ve psikologlar size beslenme programı hazırlayamaz. Bununla beraber diyetisyenler de size ilaç ve egzersiz öneremez, ruhsal olarak tam iyilik vaadi veremez. Ancak günümüzde birlikte çalışması gereken bu meslekler içiçe girmiş ve çoğu kişi kendi uzmanlık alanı olmayan konularda danışmanlık vermektedir. Bilinçli danışan, kendine ve bedenine önem veren kişi bu konuda doğru seçimi yapmalıdır.

 

 

Galeri